Веднаш штом ќе го исчистите црниот дроб, ќе ја подобрите работата на сите органи во организмот, а со тоа и ќе го забрзате метаболизмот и тоа ќе ви помогне побрзо да ги изгубите вишокот килограми.

Симптоми кои покажуваат дека ви е потребно да направите детоксикација се: 

- болка во стомакот во горната десна страна

-прекумерно потење и затоплување на телото

- киселина и надуеност

-успорен метаболизам и споро топење на килограмите

-проблеми со варење на масна храна

-акни и чешање

-висок крвен притисок

-хроничен замор

Направете убав, сладок детоксикациски пијалак кој го чисти телото и ја подобрува функцијата на црниот дроб.

Црниот дроб е филтер на организмот и се што внесуваме во телото, било добро или лошо, поминува низ овој орган.

Состојки:

1/2 свеж ананас, 1 лимон или портокал, 1 парче свеж ѓумбир (околу 6 см), 1/2 чаша свежи ливчиња од нане, 1 чаша вода.

Подготовка:

- Лимонот и ѓумбирот излупете го, ананасот исчистете го и исечете го на коцки.

- Подготвеното овошје ставете го блендер.

- Додадете ги и останатите состојки.

- Се добро измешајте додека не се претвори во густ пијалак без поголеми парчиња.

- Пијалакот истурете го во стаклено шише и оставете го фрижидер.

- Пијте една чаша дневно меѓу оброците.