Општо познато е дека високиот крвен притисок води до срцев удар и срцеви заболувања.

Постојат природни лекови со кои може да го намалите високиот крвен притисок.

Лимонов сок - пијте по една чаша наутро на празен желудник и ќе го регулирате притисокот.

Лук - сѐ што треба е да конзумирате 2 чешниња дневно, но не се препорачува на оние кои имаат проблеми со цревата, поради тоа што оваа намирница тешко се вари.

Банани - од нив може да изедете 1 до 2 банани дневно.

Бадеми - секојдневно конзумирање на сирови бадеми прваи огромна разлика и го одржува нивото на крвниот притисок.

Лута пиперка - сѐ што треба да направите е да растворите една до две кафени лажици лути пиперки во допла вода, да додадете мед и алое вера и ќе добиете моќен домашен лек против хипертензија.