Европската ракометна федерација ги објави термините во кои ќе се игра во втората фаза, на дуелите во Вараждин.

Натпреварот против Шпанија, во недела почнува во вечерниот термин, во 20:30 часот, а истиот термин го имаме и за натрпреварот против Чешка, во вторник (23 јануари).

Проблемот е токму тука, играме веднаш и наредниот ден и тоа против Данска. Тој меч е предвиден за 18:15 часот, што значи македонските ракометари нема да имаат ни 24 часа одмор меѓу тие два натпревара.

Македонија почнува како најдобра во групата во Вараждин, со три бода, пред Шпанија, Данска, Германија и Чешка со два и пред Словенија со еден. Првите две места во оваа група се пласираат во полуфинале, третото игра за петта позиција на вкупниот поредок на првенството.