Силен земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала го погоди Салвадор.

Потресот е почувствуван во поголем дел од јужноамериканската држава.

Луѓето во паника веднаш излегле на улиците, а засега нема информации за повредени ниту за материјална штета.

Епицентарот бил на околу 80 километри југоисточно од главниот град Сан Салвадор.