Големата кошаркарска легенда Шекил О’Нил доби голема чест од неговиот поранешен клуб Мајами, кој го повлече неговиот дрес со број 32.

Во „Американ Ерлајнс арената“ во Мајами, големиот Шек доби статус како и Алонзо Морнинг и Тим Хардавеј, чии дресови се исто така повлечени.

Во 2006 година со Мајами, Шекил О’Нил го освои шампионскиот прстен.