Ако сакате вашата кожа да биде без акни а косата без првут и да го поттикнете нејзиниот раст еве една домашна состојка  е ефтина  и лесна за припремање и „убива две муви со еден удар“

Половина чаша вода

1 лажица оцет

Половина чаша свежо исцеден сок од јаболко 

цимет по желба (може да ставите колку сакате)

За коса: Добиената смеса сипете ја во шишенце со распрскувач, па откако ќе ја измиете косата на вообичаен начин, испрскајте ја со оваа смеса и добро измасирајте го коренот на косата, потоа исплакнете само со вода. Овој третман треба да се повторува еднаш неделно.

За кожа и губење на килограми: Треба да ја пиете ова смеса еднаш неделно, но обавезно користете сламка, за да не ги оштетите забите.

Оваа смеса ги убива акните влијае на сјајот на косата и го поттикнува системот за имунитет. Исто така го регулира и шеќерот во крвта и го контролира чувството на глад и согорува масти.