Новиот претседател на ФИФА, Џани Инфантино како и неговите претходници сака да воведе новитети во фудбалот и најверојатно неговите предлози за укинување на нерешениот резултат и зголемување на бројот на учесници на 48  ќе здогледаат светло на СП во 2026 година.

Првите предлози на првиот човек на светскиот фудбал се најавени веќе за следниот месец во Цирих. Според предлогот на Инфантино би требало да се  формираат 16 групи со по три репрезентации и на крајот само првопласираните да поминат во нокаут фазата, односно да се пласираат во осминафиналето.

Инфантино најавува дека ќе предложи во групната фаза воопшто да нема нерешени средби. Доколку еден меч заврши нерешено, веднаш ќе се пристапи кон изведување на пенали. На тој начин тимот кој ќе победи во пенал-рулетот ќе има голема предност за конечниот исход на групната фаза.

Планираниот нов формат на СП нема да доведе до дополнителен напор на играчите, бидејќи селекции ќе бидат распределени во многу повеќе од сегашните осум групи. Засега уште не се знае кој ќе биде домаќин на СП 2026 година. Мундијалот во 2018 ќе биде во Русија, додека во 2022 година домаќин ќе биде Катар.

ФИФА последните промени на Мундијалите го направи во 1998 година, кога во Франција за прв пат се појавија 32 репрезентации, а не како што беше претходно праксата, кога учествуваа само 24 национални тимови.