Став

 • Нешто потенцирано! Има ли некој во опозицијата, ако веќе нема во СДСМ, кој може да му објасни на Заев со какви позиции ќе патува в среда во Брисел? Да го потсети дека Јоханес Хан на пример е власт во...
 • Се распишале колумни. Си нашкрабале ФБ постови. Си посакуваат иднина каква што ним им одговара... Себични недемократи, бивши членови на СКМ, тоталитаристички уредници и директори од времето на СФРЈ....
 • Величествен, достоинствен, моќен и собир со вистинска патриотска енергија. Така сублимирано го доживеав сенародниот собир организиран од ВМРО-ДПМНЕ. Така го доживеаја и многумина граѓани со кои...
 • Како што веќе објавив, во недела на 17-ти и понеделник на 18-ти, граѓаните на Македонија излегуваат на РЕФЕРЕНДУМ. Неформален, но во основа СУШТИНСКИ референдум. Прашањето е: ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА...
 • Веќе два месеци гледаме ниско-буџетен по квалитет, а скапо платен по реализација филм за дестабилизација на држават и прибирање до власт на една група на луѓе без поддршка од граѓаните. Глумци во...
 • Има еден познат белградски графит: Ако ја бутнеш раката во кофа со сулфурна киселина, ќе приметиш дека кофата нема дно :) Така и Заев, брца во кофата без дно, и мисли име уште, главното само што не...
 • Во идејата на украсувањето јајца ви го нудиме ова видео, во кое можете да видите како со помош на еден балон можете да направите совршени украси, кои ќе се софпаднат во секоја прилика.
 • Прекрасната Марјана Станојковска на својот Фејсбук профил ги објави фотографиите од нејзината првоаприлска маска.  Погледнете како Марјана беше маскирана. Ви се допаѓа ли?
 • Повод за овој текст е 100-годишнината од теоријата на релативноста на Алберт Ајнштајн и конференцијата, која по тој повод беше организирана на Бостонскиот универзитет (на 27 март), од страна на еден...
 • Европската комисија реши да не праќа свои експерти за случајот „Пуч“. Одговорот денеска го испратиле до Јавното обвинителство оправдувајќи се дека само Судот може да ја цени работата на обвинителите...
 • Мојот комшија Џуро директор на едно осигурително друштво, секој ден купува „Политика“, но ги прати и останатите медиуми, воглавно ништо не може да му промакне. Кога и да се сретнеме ќе ми постави...
 • Да почнам каде што застанав минатата недела. Да му одговорам на Ерол Ризаов, кој нема сеќавање за сопствената дружба со Зоран Верушевски. Не знам додуша што подразбира тој под запознавање со некого,...
 • Бомбите, освен сеир, не предизвикаа речиси никакви политички движења во Македонија. ВМРО-ДПМНЕ и Груевски се власт, како што беше решено по минатите парламентарни избори. Нивната позиција е иста како...
 • После цел ден шопинг со Атина и Ника… најголема животна радост е да ги соблечеш чевлите за мачење. Ова го напиша Јелена Карлеуша на фотографијата која ја сподели на социјалните мрежи. Па, изгледа...
 • Политичката состојба во Македонија е искреирано сценарио на странските служби со цел промена на името на државата. Состојбата е драматична и таа може дополнително да се продолабочува. Ова е...
 • Мене ми е ужасно непријатно што сум сведок на оваа реприза од 2001 и 2002 година. Имам мачнина кога слушам катаден информации за бомбите, зашто конкретно се уверив дека во валканата политика и борба...
 • Им пукна на воајерите бомбичето во скут, и уште им се чурат пелените. Плачат, лелекаат да се се слуша од Галичник до Река, што би рекол поетот. Сега барем разбравте зошто за бомба не се дава дозвола...
 • 1. Не знам зошто, тоа тие си знаат, Љубе Бошкоски го нарекува лицето Стојанче Ангелов ПОШТАРЧЕ. Ем поштар, ем во деминутив. Стварно бил поштар? Стварно немал образование и ниту минат стаж за да биде...
 • Ако СДСМ употребеше само половина од енергијата во конструктивност, како што изминативе речиси три децении потроши на деструктивност и креирање кризи, денеска Македонија веројатно ќе беше Луксембург...
 • Ќебапчињата и воајеризмот се криви што СДСМ не може да се врати власт. Еве, две години по обидот за насилно освојување на Собранието и недобиена поддршка за тоа од странство - Заев со нов обид. Со...
 • Целата колумна на еден од највлијателните српски новинари можете да ја прочитате овде:
 • Најпрецизна дефиниција која во една реченица би ја опишала состојбата во Македонија е онаа констатација на Тања Торбарина од деведесетите. На македонски преведена таа би гласела вака:  „Нашиот...
 • Разбирам да си член или симпатизер на партија, но да поддржуваш човек за кого е совршено јасно дека соработувал со туѓи разузнавачки служби никогаш нема да разберам, а уште помалку да прифатам....
 • 1. Од се срце му посакувам, и го молам бога да ми се исполни желбата, Ерол Ризаов да биде ставен во притвор 7-и-пол месеци. И, после тоа искуство, да го спореди со домашниот притвор за Кежаровски....
 • Влатко Ѓорчев за Дневник Би сакал да ви напишам неколку работи. Би сакал да слушнете неколку зборови да ги имате во глава. Да размислите 5 минути во тишина. Вие сте синовите на Македонија....
 • Ако Жељко Јоксимовиќ ја напуштил Македонија тогаш државата да му го ковертира казнениот налог до 150 евра и заедно со фотографијата да му го достави во Србија. Во предвидениот рок ако не го плати...
 • Трајче по 8-годишна врска одлучи да ја побара за сопруга својата девојка Елена. Она што двајцата ги спојува е работното место - Скопје Сити Мол. Токму тоа беше причина Скопје Сити Мол да му помогне...
 • Државниот испит не треба да биде задолжителен. Ако веќе студентите се цврсто решени дека не сакаат да полагаат државен испит, мислам дека Владата може да направи компромис и оваа реформа да ја...
 • Денеска сакав да пишувам за објавувањето на извештајот на американскиот Сенат за методите за измачување приведени лица од страна на американската разузнавачка агенција ЦИА Точно е дека ова е стара...
 • ОСНОВНИТЕ ЧОВЕЧКИ ПРАВА Најлегитимно право на секој граѓанин во секое демократско општество, е правото на протест. Тоа право им припаѓа и на студентите во Македонија, но и на граѓаните на Фергусон....