Басистот на групите The Kinks, Argent и The Zombies, Џим Родфорд починал по пад од скали, пренесува Би-Би-Си.

Родфорд имал 76 години, а не е познато како точно паднал, пo што веднаш починал.

Британскиот музичар помина речиси 20 години во бендот The Kinks на кој му се придружи во 1979 година. The Kinks важат за еден од највлијателните бендови на ’60 и ’70 години, а објавиле 24 студиски албуми.