Видео

Нападите траеја 11 недели, и однесоа, според различни извори, помеѓу 1200 и 2500 животи. Во бомбардирањата, кои без прекин траеа 78 дена, тешко беше оштетена инфраструктурата, пириватни објекти, училишта, здравствени установи, медиски куќи, споменици и културни објекти...

Штетата од бомбардирањата се проценува на 29,6 мулијарди долари.

Пад на AH-64 Апачи хеликоптер во Шарана Афганистан. Пилотот изведувал маневер познат како “Враќање на целта“. Никој на земја не е убиен а двајцата пилоти се преживеани но се соочуваат со можни кривични обвиненија. За среќа целиот инцидент поминал само со полесно повредени лица.

Џенсон Батон победи на првата овосезонска Ф1 трка во Мелбурн. Втор беше Фетел а трет Луис Хамилтон

Фабрис Муамба колабираше на мечот од ФА купот против Тотенхем. Според информациите, тој и натаму е во болница, а неговата состојба е критична

Погледнете го ужасот кој се случи во забавниот парк во Тексас. 3 годишно девојче излета од справата додека таа се движеше со најголема брзина. 

На снимката може да се види како девојчето се лизна под шипката за безбедност. 3годишното девојче за среќа го преживеа падот, но, е хоспитализирано со повреди на главата грбот и вратот.

Австриецот Феликс Баумгертнер е териот кој преживеал скок од вселената

Како што пренесуваат албанските медиуми, на протестот меѓу другото биле извикувани пароли „Долу Македонија“, „Сакаме етничка Албанија“.

Протестот бил одржан поради убиството на двете момчиња во Гостивар, физичкото насилство врз ученици Албанци и палење на албанското знаме од страна на наводна македонска Христијанска организација.

Firefox ја лансираше првата верзија на додатокот Collusion кој им овозможува на корисниците во реално време да знаат кој ги следи и ги собира нивните податоци на интернет.

Во Mozilla велат дека тоа ќе им помогне на интернет корисниците да сфатат и кој, како и зошто ги следи и ги користи нивните податоци.

Се работи за алатка која овозможува да ги видите различните локации од коис е следи „трагот“ на вашето движење на интернет.

Локациите кои сте ги посетиле се обележани со сиви прстени додека пак локациите кои ве следат со црвени. 

Позадината се разбира се бизнисот и парите. Маркетинг огласувачите се најчесто оние кои сакаат да знаат каде и како да ве таргетираат.

Инсталацијата на Collusion е едноставна. Потребна ви е најновата верзија на Firefox и екстензијата која може да ја симнете ОВДЕ.