Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди синоќа брегот на Папуа Нова Гвинеа, соопшти Американскиот геолошки завод.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 130 километри југоисточно од Рабаула.

Не се очекува цунами поради потресот, соопшти Пацифичкиот центар за предупредување на цунами.

Image and video hosting by TinyPic